Алкудија де Монтеагуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алкудија де Монтеагуд
Црквата во Алкудија де Монтеагуд
Црквата во Алкудија де Монтеагуд
Map of Alcudia de Monteagud (Almería).png
Координати: 37°14′N 2°16′W / 37.233° СГШ; 2.267° ЗГД / 37.233; -2.267
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникПедро Кацерас Латоре
Површина
 • Вкупна15 км2 (5,8 ми2)
Надм. вис.&100000000000010100000001.010 м
Население (2018)
 • Вкупно135[1]
 • Густина10,5/км2 (27,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Алкудија де Монтеагуд — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алкудија де Монтеагуд помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

194

209 193 190 152 166 158

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]