Олула дел Рио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олула дел Рио
Поглед на Олула дел Рио
Поглед на Олула дел Рио
Координати: 37°21′N 2°17′W / 37.350° СГШ; 2.283° ЗГД / 37.350; -2.283
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна23 км2 (8,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000482000000482 м
Население (2018)
 • Вкупно6,212[1]
 • Густина276,4/км2 (716,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лубрин — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Олула дел Рио помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

6,008

5,927 6,049 6,141 6,338 6,272 6,358

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]