Туре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Туре
Панорамски поглед кон Туре
Панорамски поглед кон Туре
Знаме на Туре
Координати: 37°09′N 1°53′W / 37.150° СГШ; 1.883° ЗГД / 37.150; -1.883
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна108 км2 (41,7 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005300000053 м
Население (2018)
 • Вкупно3,384[1]
 • Густина26,7/км2 (69,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Туре — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Туре помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,233

2,331 2,365 2,453 2,547 2,656 2,884

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]