Ла Мохонера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла Мохонера
Панорамски поглед кон Ла Мохонера
Панорамски поглед кон Ла Мохонера
Знаме на Ла Мохонера
Координати: 36°46′N 2°48′W / 36.767° СГШ; 2.800° ЗГД / 36.767; -2.800
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна24 км2 (9,3 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004000000040 м
Население (2018)
 • Вкупно9,003[1]
 • Густина329,2/км2 (852,5/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ла Мохонера — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Ла Мохонера помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

6,582

6,590 6,901 7,275 7,670 7,746 7,900

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]