Адра (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адра
Поглед кон Адра
Поглед кон Адра
Знаме на АдраАмблем на Адра
Амблем
Координати: 36°45′N 3°01′W / 36.750° СГШ; 3.017° ЗГД / 36.750; -3.017
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникМарија дел Кармен Креспо Дијаз
Површина
 • Вкупна90 км2 (34,7 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002000000020 м
Население (2018)
 • Вкупно24,859[1]
 • Густина257,7/км2 (667,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.adra.es

Адра — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија.


Демографски развој на Адра (Шпанија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

21,286

21,505 21,810 22,034 21,704 22,257 23,195

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт