Патерна дел Рио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патерна дел Рио
Панорамски поглед кон Патерна дел Рио
Панорамски поглед кон Патерна дел Рио
Координати: 37°01′N 2°57′W / 37.017° СГШ; 2.950° ЗГД / 37.017; -2.950
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна45 км2 (17,4 ми2)
Надм. вис.&100000000000011930000001.193 м
Население (2018)
 • Вкупно362[1]
 • Густина8,8/км2 (22,8/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Патерна дел Рио — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Патерна дел Рио помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

383

393 386 389 419 415 396

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт