Алмосита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алмосита
Поглед кон Алмосита
Поглед кон Алмосита
Координати: 37°00′N 2°47′W / 37.000° СГШ; 2.783° ЗГД / 37.000; -2.783
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникФрансиско Гарсија Гарсија
Површина
 • Вкупна30 км2 (11,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000835000000835 м
Население (2005)
 • Вкупно167
 • Густина5,6/км2 (14,4/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Алмосита — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алмосита помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

185

175 166 162 161 165 167

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Almócita Архивирано на 3 август 2006 г. - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Almócita - Diputación Provincial de Almería