Бенаадукс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенаадукс
Поглед кон Бенаадукс
Поглед кон Бенаадукс
Знаме на Бенаадукс
Координати: 36°55′N 2°27′W / 36.917° СГШ; 2.450° ЗГД / 36.917; -2.450
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХуан Јименез Тортоса
Површина
 • Вкупна16 км2 (6,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000113000000113 м
Население (2018)
 • Вкупно4,357[1]
 • Густина200,3/км2 (518,8/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бенаадукс (шпански: Benahadux) — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бенаадукс помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2.775

2.814 2.888 2.924 2.983 3.058 3.205

Извор: INE (Шпанија)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]