Хергал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хергал
Панорамски поглед кон Хергал
Панорамски поглед кон Хергал
Координати: 37°07′N 2°32′W / 37.117° СГШ; 2.533° ЗГД / 37.117; -2.533
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна228 км2 (88,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000758000000758 м
Население (2018)
 • Вкупно1,031[1]
 • Густина4,6/км2 (12,0/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Хергал — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Хергал помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,067

1,059 1,050 1,029 1,062 1,068 1,057

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]