Вера (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вера
Знаме на Вера
Знаме
Амблем на Вера
Амблем
Координати: 37°15′N 1°52′W / 37.250°СГШ 1.867°ЗГД / 37.250; -1.867
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна58 km2 (22,4 sq mi)
Надм. вис.95 m (314 ft)
Население (2009)
 • Вкупно13.985
 • Густина180,0/km2 (466,2/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Вера е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Вера (Шпанија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

6,926

6,930 7,351 7,970 8,717 9,504 10,439

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Vera - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Vera - Diputación Provincial de Almería
  • (англиски) Vera - Vera town information.