Гадор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гадор
Поглед кон Гадор
Поглед кон Гадор
Знаме на Гадор
Координати: 36°57′N 2°29′W / 36.950° СГШ; 2.483° ЗГД / 36.950; -2.483
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна88 км2 (34,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000173000000173 м
Население (2018)
 • Вкупно3,027[1]
 • Густина33,3/км2 (86,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Финес — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Гадор помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,574

2,593 2,649 2,676 2,717 2,874 2,933

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Gádor - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Gádor Архивирано на 10 февруари 2006 г. - Diputación Provincial de Almería