Уракал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Urrácal, Spain
Панорамски поглед кон Уракал
Панорамски поглед кон Уракал
Знаме на Urrácal, Spain
Знаме
Координати: 37°24′N 2°22′W / 37.400° СГШ; 2.367° ЗГД / 37.400; -2.367
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна25 км2 (9,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000744000000744 м
Население (2005)
 • Вкупно353
 • Густина14,1/км2 (36,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Уракал — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Уракал помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

332

349 341 338 330 350 353

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Urrácal Архивирано 19 август 2006 г. - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Urrácal - Diputación Provincial de Almería