Алконтар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алконтар
Поглед кон Алконтар
Поглед кон Алконтар
Амблем на Алконтар
Амблем
Координати: 37°20′N 2°35′W / 37.333° СГШ; 2.583° ЗГД / 37.333; -2.583
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникЛуис Ернандес Кастано
Површина
 • Вкупна94 км2 (36,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000959000000959 м
Население (2018)
 • Вкупно528[1]
 • Густина6,9/км2 (17,8/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Алконтар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алконтар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

610

656 656 647 627 650 647

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]