Уесиха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уесиха
Знаме на УесихаГрб на Уесиха
Location
Location
Координати: 36°58′N 2°36′W / 36.967° СГШ; 2.600° ЗГД / 36.967; -2.600
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна19 км2 (7,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000410000000410 м
Население (2018)
 • Вкупно486[1]
 • Густина28,4/км2 (73,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code04409
Повик. бр.34 (Spain) + 950 (Almería)
Мреж. местоhttp://www.huecija.com/ (шпански)

Уесиха — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Уесиха помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

531

558 551 560 551 551 539

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]