Лароја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Laroya, Spain
Панорамски поглед кон Лароја
Панорамски поглед кон Лароја
Координати: 37°18′N 2°20′W / 37.300° СГШ; 2.333° ЗГД / 37.300; -2.333
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна21 км2 (8,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000860000000860 м
Население (2018)
 • Вкупно169[1]
 • Густина6,0/км2 (15,7/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лароја — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лароја помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

105

107 98 100 102 123 127

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Laroya - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Laroya Архивирано на 23 декември 2005 г. - Diputación Provincial de Almería