Лукајнена де лас Торес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукајнена де лас Торес
Поглед кон Лукајнена де лас Торес
Поглед кон Лукајнена де лас Торес
Лукајнена де лас Торес is located in Шпанија
Лукајнена де лас Торес
Лукајнена де лас Торес
Координати: 37°02′N 2°12′W / 37.033° СГШ; 2.200° ЗГД / 37.033; -2.200
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна123 км2 (47,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000542000000542 м
Население (2018)
 • Вкупно546[1]
 • Густина5,4/км2 (14,0/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лукајнена де лас Торес — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лукајнена де лас Торес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

595

656 670 668 621 610 664

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]