Пулпи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пулпи
Поглед кон плажа во Пулпи
Поглед кон плажа во Пулпи
Координати: 37°24′N 1°44′W / 37.400° СГШ; 1.733° ЗГД / 37.400; -1.733
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна96 км2 (37,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000197000000197 м
Население (2018)
 • Вкупно9,502[1]
 • Густина79,2/км2 (205,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Пулпи — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Пулпи помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

5,375

5,477 5,997 6,492 7,353 7,368 7,600

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Pulpí Архивирано на 15 мај 2006 г. - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Pulpí - Diputación Provincial de Almería