Бенитагла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенитагла
Поглед кон Бенитагла
Поглед кон Бенитагла
Амблем на Бенитагла
Амблем
Координати: 37°14′N 2°14′W / 37.233° СГШ; 2.233° ЗГД / 37.233; -2.233
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникМигел Франсиско Лара Егеја
Површина
 • Вкупна7 км2 (2,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000950000000950 м
Население (2018)
 • Вкупно68[1]
 • Густина9,3/км2 (24,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бенитагла — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија, Шпанија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бенитагла помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

86

92 89 80 68 66 65

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]