Финес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финес
Општ поглед на дел од општината
Општ поглед на дел од општината
Координати: 37°21′N 2°15′W / 37.350° СГШ; 2.250° ЗГД / 37.350; -2.250
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна23 км2 (8,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000456000000456 м
Население (2018)
 • Вкупно1,992[1]
 • Густина88,3/км2 (228,8/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Финес — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Финес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,594

2,537 1,783 1,818 1,903 1,930 2,032

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Fines Архивирано на 19 август 2006 г. - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) [ Fines] - Diputación Provincial de Almería