Иљар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иљар
Поглед кон Иљар
Поглед кон Иљар
Знаме на ИљарАмблем на Иљар
Амблем
Illar, in red, shown in Almería
Illar, in red, shown in Almería
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Spain" does not existIllar, in red, shown in Almería
Координати: 36°59′N 2°38′W / 36.983° СГШ; 2.633° ЗГД / 36.983; -2.633
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна19 км2 (7,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000425000000425 м
Население (2018)
 • Вкупно390[1]
 • Густина22,1/км2 (57,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Иљар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Иљар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

468

474 458 457 435 423 419

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]