Бајаркал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајаркал
Поглед кон Бајаркал
Поглед кон Бајаркал
Координати: 37°02′N 2°59′W / 37.033° СГШ; 2.983° ЗГД / 37.033; -2.983
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХозе Ровира Нуњо
Површина
 • Вкупна37 км2 (14,3 ми2)
Надм. вис.&100000000000012580000001.258 м
Население (2018)
 • Вкупно284[1]
 • Густина8,2/км2 (21,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бајаркал — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бајаркал помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

334

320 329 335 315 305 303

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Bayárcal - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Bayárcal Архивирано на 28 август 2006 г. - Diputación Provincial de Almería