Сенес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Senés, Spain
Панорамски поглед кон Сенес
Панорамски поглед кон Сенес
Координати: 37°12′N 2°20′W / 37.200° СГШ; 2.333° ЗГД / 37.200; -2.333
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна50 км2 (19,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000995000000995 м
Население (2018)
 • Вкупно300[1]
 • Густина6,4/км2 (16,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сенес — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Сенес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

335

325 323 314 309 314 319

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]