Фондон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фондон
Црквата во Фондон
Црквата во Фондон
Знаме на Фондон
Координати: 36°59′N 2°51′W / 36.983° СГШ; 2.850° ЗГД / 36.983; -2.850
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна92 км2 (35,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000846000000846 м
Население (2018)
 • Вкупно975[1]
 • Густина10,2/км2 (26,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Фондон — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Фондон помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

926

943 957 951 943 946 934

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]