Прејди на содржината

Серон (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Serón, Spain
Панорамски поглед кон Серон
Панорамски поглед кон Серон
Координати: 37°20′N 2°30′W / 37.333° СГШ; 2.500° ЗГД / 37.333; -2.500
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна167 км2 (64,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000822000000822 м
Население (2018)
 • Вкупно2,035[1]
 • Густина14,5/км2 (37,7/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Серон — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Серон (Шпанија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,673

2,555 2,495 2,488 2,414 2,427 2,429

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]