Суфли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суфли
Поглед кон Суфли
Поглед кон Суфли
Знаме на Суфли
Координати: 37°20′N 2°23′W / 37.333° СГШ; 2.383° ЗГД / 37.333; -2.383
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна10 км2 (3,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000634000000634 м
Население (2018)
 • Вкупно217[1]
 • Густина26,0/км2 (67,3/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Суфли — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Суфли помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

249

256 251 255 242 234 260

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]