Оанес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оанес
Панорамски поглед кон Оанес
Панорамски поглед кон Оанес
Амблем на Оанес
Амблем
Координати: 37°02′N 2°44′W / 37.033° СГШ; 2.733° ЗГД / 37.033; -2.733
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна32 км2 (12,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000958000000958 м
Население (2018)
 • Вкупно596[1]
 • Густина24,8/км2 (64,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Оанес — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Оанес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

784

765 749 766 766 822 795

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]