Бентарике

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бентарике
Поглед кон Бентарике
Поглед кон Бентарике
Знаме на Бентарике
Координати: 36°59′N 2°37′W / 36.983° СГШ; 2.617° ЗГД / 36.983; -2.617
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникЕнрике Кантон Амате
Површина
 • Вкупна11 км2 (4,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000324000000324 м
Население (2018)
 • Вкупно243[1]
 • Густина25,0/км2 (64,8/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бентарике — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бентарике помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

321

317 308 298 281 278 275

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]