Алсодукс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алсодукс
Поглед кон Алсодукс
Поглед кон Алсодукс
Координати: 37°00′N 2°35′W / 37.000° СГШ; 2.583° ЗГД / 37.000; -2.583
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникАмадор Саез Саез
Површина
 • Вкупна20 км2 (7,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000310000000310 м
Население (2018)
 • Вкупно133[1]
 • Густина6,1/км2 (15,7/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Алсодукс — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алсодукс помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

105

104 113 112 109 119 121

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]