Пурчена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пурчена
Координати: 37°21′N 2°21′W / 37.350° СГШ; 2.350° ЗГД / 37.350; -2.350
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна57 км2 (22,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000555000000555 м
Население (2005)
 • Вкупно1.645
 • Густина28,9/км2 (74,7/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Лубрин е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

[1]

Демографски развој на Пурчена помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,623

1,600 1,602 1,650 1,676 1,629 1,645

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „INE (Spain)“. конс. 2006-08-09. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Purchena - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía (шпански)
  • Purchena - Diputación Provincial de Almería (шпански)
  • Juegos Moriscos - Moorish Games official page (шпански)
  • Purchena - City Council official page (шпански)