Кастро де Филабрес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастро де Филабрес
Панорамски поглед кон Кастро де Филабрес
Панорамски поглед кон Кастро де Филабрес
Координати: 37°11′N 2°26′W / 37.183° СГШ; 2.433° ЗГД / 37.183; -2.433
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникФрансиско Мартинес Сола
Површина
 • Вкупна29 км2 (11,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000960000000960 м
Население (2018)
 • Вкупно121[1]
 • Густина5,6/км2 (14,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кастро де Филабрес — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Кастро де Филабрес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

181

170 170 172 166 162 163

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]