Рагол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рагол
Поглед кон Рагол
Поглед кон Рагол
Знаме на Рагол
Координати: 36°59′N 2°40′W / 36.983° СГШ; 2.667° ЗГД / 36.983; -2.667
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна27 км2 (10,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000425000000425 м
Население (2018)
 • Вкупно341[1]
 • Густина13,6/км2 (35,2/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Рагол — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Рагол помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

398

390 391 392 386 382 367

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]