Канторија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канторија
Панорамски поглед кон Канторија
Панорамски поглед кон Канторија
Координати: 37°21′N 2°11′W / 37.350° СГШ; 2.183° ЗГД / 37.350; -2.183
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникПедро Марија Ламас Гарсија
Површина
 • Вкупна79 км2 (30,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000382000000382 м
Население (2018)
 • Вкупно3,228[1]
 • Густина45,1/км2 (116,9/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Канторија — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Канторија помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

3,206

3,147 3,147 3,223 3,230 3,382 3,565

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]