Велес-Бланко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велес-Бланко
Фотографија направена од замокот Велес-Бланко
Фотографија направена од замокот Велес-Бланко
Координати: 37°41′N 2°05′W / 37.683° СГШ; 2.083° ЗГД / 37.683; -2.083
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна441 км2 (170,3 ми2)
Надм. вис.&100000000000010700000001.070 м
Население (2018)
 • Вкупно1,938[1]
 • Густина4,8/км2 (12,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Велес-Бланко — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Велес-Бланко помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,144

2,061 2,043 2,001 2,052 2,051 2,126

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]