Уеркал де Алмерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уеркал де Алмерија
Плоштадот во Уеркал де Алмерија
Плоштадот во Уеркал де Алмерија
Знаме на Уеркал де Алмерија
Координати: 36°53′N 2°26′W / 36.883° СГШ; 2.433° ЗГД / 36.883; -2.433
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникMaría Isabel Rodríguez Vizcaíno (IU)
Површина
 • Вкупна21 км2 (8,1 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009400000094 м
Население (2018)
 • Вкупно17,418[1]
 • Густина529,9/км2 (1.372,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Уеркал де Алмерија — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Уеркал де Алмерија помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

6,395

6,766 7,568 8,283 9,298 10,242 11,128

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]