Уеркал-Овера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уеркал-Овера
Црквата во Уеркал-Овера
Црквата во Уеркал-Овера
Знаме на Уеркал-Овера
Знаме
Амблем на Уеркал-Овера
Амблем
Координати: 37°23′N 1°56′W / 37.383° СГШ; 1.933° ЗГД / 37.383; -1.933
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникLuis García Collado (PSOE)
Површина
 • Вкупна318 км2 (122,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000280000000280 м
Население (2005)
 • Вкупно16.156
 • Густина50,8/км2 (131,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Уеркал-Овера — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Уеркал-Овера помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

13,870

13,999 14,293 14,672 15,059 15,540 16,156

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]