Прејди на содржината

Лубрин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лубрин
Поглед кон Лубрин
Поглед кон Лубрин
Координати: 37°13′N 2°04′W / 37.217° СГШ; 2.067° ЗГД / 37.217; -2.067
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна138 км2 (53,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000510000000510 м
Население (2018)
 • Вкупно1,431[1]
 • Густина12,1/км2 (31,3/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лубрин — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лубрин помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,771

1,707 1,673 1,635 1,636 1,667 1,670

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]