Нихар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нихар
Панорамски поглед кон Нихар
Панорамски поглед кон Нихар
Координати: 36°58′N 2°12′W / 36.967° СГШ; 2.200° ЗГД / 36.967; -2.200
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна601 км2 (232,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000356000000356 м
Население (2018)
 • Вкупно30,122[1]
 • Густина40,7/км2 (105,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Нихар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Нихар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

16,083

16,269 18,371 19,332 20,810 21,306 24,435

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]