Чиривел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чиривел
Панорамски поглед кон Чиривел
Панорамски поглед кон Чиривел
Координати: 37°35′N 2°16′W / 37.583° СГШ; 2.267° ЗГД / 37.583; -2.267
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникЦристобал АранегаCuevas
Површина
 • Вкупна197 км2 (76,1 ми2)
Надм. вис.&100000000000010340000001.034 м
Население (2018)
 • Вкупно1,525[1]
 • Густина9,4/км2 (24,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Черкос — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]