Терке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Терке
Поглед кон Терке
Поглед кон Терке
Знаме на Терке
Координати: 36°59′N 2°35′W / 36.983° СГШ; 2.583° ЗГД / 36.983; -2.583
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна16 км2 (6,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300000000300 м
Население (2018)
 • Вкупно381[1]
 • Густина29,0/км2 (75,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Терке — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Терке помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

421

430 456 463 470 457 464

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]