Орија (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орија
Поглед кон црквата во Орија
Поглед кон црквата во Орија
Координати: 37°29′N 2°17′W / 37.483° СГШ; 2.283° ЗГД / 37.483; -2.283
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна235 км2 (90,7 ми2)
Надм. вис.&100000000000010250000001.025 м
Население (2018)
 • Вкупно2,238[1]
 • Густина10,6/км2 (27,4/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Орија — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Орија (Шпанија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,138

2,129 2,128 2,161 2,293 2,350 2,488

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]