Черкос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Черкос
Координати: 37°15′N 2°16′W / 37.250° СГШ; 2.267° ЗГД / 37.250; -2.267
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХозе Антонио Торес Саез
Површина
 • Вкупна14 км2 (5,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000805000000805 м
Население (2005)
 • Вкупно295
 • Густина21,1/км2 (54,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Черкос е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Черкос помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

252

227 297 222 233 286 295

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Chercos - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Chercos - Diputación Provincial de Almería