Абрусена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абрусена
Абрусена is located in Шпанија
Абрусена
Абрусена
Координати: 37°08′N 2°47′W / 37.133° СГШ; 2.783° ЗГД / 37.133; -2.783
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХуан Мануел Салмерон Ескамез
Површина
 • Вкупна83 км2 (32,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000978000000978 м
Население (2018)
 • Вкупно1,150[1]
 • Густина16,4/км2 (42,4/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Абрусена — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт
  2. „Abrucena“. Diputación Provincial de Almería (шпански). Архивирано од изворникот на 18 December 2005. Посетено на 16 October 2019.