Таал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таал
Панорамски поглед кон
Панорамски поглед кон
Координати: 37°13′N 2°17′W / 37.217° СГШ; 2.283° ЗГД / 37.217; -2.283
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна95 км2 (36,7 ми2)
Надм. вис.&100000000000010100000001.010 м
Население (2018)
 • Вкупно324[1]
 • Густина4,0/км2 (10,4/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Таал — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Таал помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

392

407 395 378 373 385 383

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Tahal - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Tahal Архивирано на 10 март 2007 г. - Diputación Provincial de Almería