Падулес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Падулес
Црква во Падулес
Црква во Падулес
Знаме на Падулес
Координати: 37°0′N 2°46′W / 37.000° СГШ; 2.767° ЗГД / 37.000; -2.767Координати: 37°0′N 2°46′W / 37.000° СГШ; 2.767° ЗГД / 37.000; -2.767
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна27 км2 (10,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000754000000754 м
Население (2005)
 • Вкупно504
 • Густина18,7/км2 (48,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Падулес — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Падулес помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

491

481 475 466 449 455 504

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]