Карбонерас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карбонерас
Поглед кон Карбонерас
Поглед кон Карбонерас
Амблем на Карбонерас
Амблем
Координати: 37°0′N 1°53′W / 37.000° СГШ; 1.883° ЗГД / 37.000; -1.883Координати: 37°0′N 1°53′W / 37.000° СГШ; 1.883° ЗГД / 37.000; -1.883
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникКристобал Фернандес Фернандес
Површина
 • Вкупна95 км2 (36,7 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2018)
 • Вкупно7,757[1]
 • Густина76,5/км2 (198,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Карбонерас — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Карбонерас помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

6,360

6,530 6,660 6,777 6,996 7,100 7,267

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]