Алколеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алколеја
Амблем на Алколеја
Амблем
Координати: 36°58′N 2°57′W / 36.967° СГШ; 2.950° ЗГД / 36.967; -2.950
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникФернандо Утрила Енрикез
Површина
 • Вкупна67 км2 (25,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000736000000736 м
Население (2018)
 • Вкупно814[1]
 • Густина14,4/км2 (37,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Алколеја — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Поглед кон Алколеја

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алколеја помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

856

903 906 923 1,018 1,009 966

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]