Велес-Рубио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велес-Рубио
Црквата во Велес-Рубио
Црквата во Велес-Рубио
Знаме на Велес-РубиоАмблем на Велес-Рубио
Амблем
Координати: 37°39′N 2°04′W / 37.650° СГШ; 2.067° ЗГД / 37.650; -2.067
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна282 км2 (108,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000847000000847 м
Население (2018)
 • Вкупно6,630[1]
 • Густина25,0/км2 (64,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Велес-Рубио — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Велес-Рубио помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

6,502

6,519 6,472 6,592 6,736 6,905 7,037

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]