Викар (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викар
Црква во Викар
Црква во Викар
Знаме на Викар
Координати: 36°50′N 2°38′W / 36.833° СГШ; 2.633° ЗГД / 36.833; -2.633
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна64 км2 (24,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000288000000288 м
Население (2018)
 • Вкупно25,405[1]
 • Густина315,9/км2 (818,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Викар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Викар (општина) помеѓу 2000 и 2006

2000

2001 2002 2003 2004 2005 2006

15,940

16,523 16,464 16,747 16,935 19,830 20,220

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Vícar - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Vícar - Diputación Provincial de Almería