Прејди на содржината

Лихар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лихар
Авионски поглед кон Лихар
Авионски поглед кон Лихар
Координати: 37°17′N 2°13′W / 37.283° СГШ; 2.217° ЗГД / 37.283; -2.217
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна28 км2 (10,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000612000000612 м
Население (2018)
 • Вкупно390[1]
 • Густина17,9/км2 (46,3/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лихар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Лихар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

496

509 519 520 514 504 500

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]