Бајарке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајарке
Поглед кон Бајарке
Поглед кон Бајарке
Координати: 37°20′N 2°26′W / 37.333° СГШ; 2.433° ЗГД / 37.333; -2.433
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникАнтонио Пордој Муњос
Површина
 • Вкупна27 км2 (10,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000817000000817 м
Население (2018)
 • Вкупно206[1]
 • Густина9,3/км2 (24,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бајарке — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бајарке помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

234

238 241 235 233 246 250

Source: INE (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Bayarque - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Bayarque Архивирано на 15 мај 2006 г. - Diputación Provincial de Almería